Zaparcia

Nie ulega wątpliwości, że są problemy, o których raczej się nie dyskutuje. Jeśli chodzi o szczegóły, świetnym przykładem są choćby zaparcia i to właśnie zaparcia są tematem tego tekstu.
Co by nie mówić, problemy same nie znikają i zaparcia to nie wyjątek.

Można powiedzieć, że konieczne jest odpowiednie podejście – problemy nie znikają bez powodu i nie pojawiają się bez przyczyny (bądź przyczyn).
Co więcej, analizę problemu zaczniemy właśnie od przyczyn.

Przyczyny zaparć

Zastanawiasz się nad tym, jakie są przyczyny zaparć? Przyczyna zaparć jest stosunkowo prosta – zaparcia występują, kiedy przez dłuższy czas treść jelitowa pozostaje w obrębie przewodu pokarmowego.

Niewykluczone, że natychmiast pojawiło się pytanie, co należy przez to rozumieć? Przyjmuje się, że prawidłowa częstotliwość wypróżniania się to jeden raz dziennie.
Niemniej fakty są nieco inne, jeżeli wypróżniasz się co najmniej 3 razy dziennie, być może wszystko jest w porządku. Być może, ponieważ stolec powinien mieć prawidłową konsystencję, barwę i objętość.

Oczywiście musimy jeszcze wrócić do przyczyny zaparć, znajomość przyczyny to jedno, odpowiednie podejście do tematu to drugie. Co do konkretów, najlepszym rozwiązaniem jest skonsultowanie się z lekarzem – zaparcie zaparciu nierówne.
Aczkolwiek warto wymienić kilka przykładów – wśród możliwych sytuacji są choćby schorzenia neurologiczne, zaburzenia czynnościowe czy nowotwór jajnika/macicy.

Sprawdzone sposoby na zaparcia

Czas odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie są sposoby na zaparcia? Jeśli interesują Cię sposoby na zaparcia, na pewno musisz wiedzieć, że nie ma jednego rozwiązania (rzecz jasna nie jest to równoznaczne, z tym że każde rozwiązanie jest dobre).

Odnośnie do szczegółów, dobrym wyborem jest próba wymuszenia wypróżnienia.
Rozumiesz, o co chodzi? Ewentualne obawy są niepotrzebne, za moment wszystko stanie się jasne – przechodząc od razu do sedna – jelito grube najaktywniejsze jest rano. Dokładnie rzecz ujmując, warto ten fakt wykorzystać (oczywiście mowa o dłuższej wizycie w toalecie).
Istotne jest też to, że poranny pośpiech może powodować wstrzymywanie wypróżnienia.

Wyeliminuj zaparcia dietą

Myślisz o diecie? Jeżeli zastanawiasz się nad dietą, trzeba zdawać sobie z czegoś sprawę – dieta może wyeliminować zaparcia. Zależy Ci na konkretach? Nawiązywanie do konkretów nie jest łatwym zadaniem – dieta ma duże znaczenie i co najistotniejsze, często jest przyczyną zaparć.

Jaki z tego należy wyciągnąć wniosek? Czas pomyśleć o tym, jakie posiłki długo zalegają w żołądku i jelitach.
Jeśli nie wiesz, o jakich posiłkach mowa, pora zapamiętać, że chodzi o ciężkostrawne posiłki z dużą ilością tłuszczów zwierzęcych i węglowodanów.

Skoro wiadomo, czego może być za dużo, czas uwzględnić to, czego może być za mało – zadbaj o odpowiednią ilość błonnika. Chcesz wiedzieć, za co odpowiada błonnik? Błonnik odpowiada za pobudzenie przewodu pokarmowego, zwiększenie objętości stolca i pochłanianie wody (co skutkuje zmiękczeniem kału i ułatwieniem jego przechodzenia przez jelita).