Wybielanie zębów u stomatologa – metody

Wybielanie zębów u stomatologa to jeden z najchętniej wybieranych zabiegów. Pozwala w krótkim czasie uzyskać wyraźną poprawę wyglądu i piękny uśmiech, a jego efekty utrzymują się nawet przez kilka lat. Wyróżnia się wybielanie lampą Beyond, nakładkowe i zęba martwego.
Wybielanie zębów lampą Beyond
Jedną z profesjonalnych metod wybielania zębów jest wybielanie lampą Beyond. Polega ono na nałożeniu na szkliwo żelu wybielającego i aktywowaniu go za pomocą niebieskiego światła o wysokiej częstotliwości. Zabieg trwa zaledwie 30 minut, a wyraźne rozjaśnienie koloru szkliwa jest widoczne niemal od razu. Oczekiwane efekty osiąga się po jednej wizycie w klinice stomatologicznej.
Wybielanie zębów lampą Beyond jest uznawane za bezpieczne. Przed zabiegiem lekarz zabezpiecza dziąsła specjalną silikonową nakładką, dzięki czemu nie dochodzi do ich podrażnienia. Stosowany podczas wybielania żel nie niszczy szkliwa, jednak może spowodować jego przejściową nadwrażliwość.
Wybielanie nakładkowe
Pacjenci chętnie decydują się na wybielanie nakładkowe, jednak metoda ta wygląda nieco inaczej niż za pomocą lampy Beyond. Przede wszystkim wymaga więcej czasu – oczekiwane efekty można uzyskać dopiero po 7–14 dniach. Ważna jest także systematyczność i samodyscyplina, ponieważ pacjent wybiela zęby samodzielnie w domu.
Osoby, które zdecydowały się na wybielanie nakładkowe, powinny zgłosić się do stomatologa, który przeprowadzi badanie jamy ustnej oraz pobierze wyciski szczęki i żuchwy. Na ich podstawie wykona silikonowe nakładki, które pacjent będzie nakładał na noc, oraz wręczy żel wybielający i dokładną instrukcję wybielania zębów.
Pacjent przez około 2 tygodnie musi każdego wieczora wypełniać nakładki żelem wybielającym i zakładać je na zęby. Może to robić także w ciągu dnia, jednak nie jest to zbyt wygodna opcja. Po użyciu myje nakładki pod bieżącą wodą i pozostawia do wyschnięcia. Po upływie określonego czasu zgłasza się na wizytę kontrolną.
Nakładkowe wybielanie zębów pozwala kontrolować stopień rozjaśnienia szkliwa. Może się zdarzyć, że pacjent uzyska oczekiwany efekt wcześniej, niż było to ustalone. Wówczas może przerwać cały proces.
Wybielanie zęba martwego
Określenia „martwy ząb” używa się w odniesieniu do zęba, w którym doszło do obumarcia miazgi na skutek urazu lub leczenia kanałowego.Jest on ciemniejszy od pozostałych zębów, co wygląda nieestetycznie. Problemu tego nie można rozwiązać za pomocą past wybielających i domowych sposobów. Jednym rozwiązaniem jest profesjonalny zabieg wybielania w klinice dentystycznej.
W martwym zębie przebarwienie nie powstaje na szkliwie, ale w jego wnętrzu. Dlatego, aby go wybielić, stomatolog musi wykonać niewielki otwór i wprowadzić do komory zęba substancję wybielającą, która zawiera składniki utleniające. Po kilku dniach wypełnia zęba materiałem kompozytowym. Efekt wybielania utrzymuje się przez lata, a gdy ząb ulegnie ponownemu ściemnieniu, zabieg można powtórzyć.