Święta a dieta – na które potrawy bożonarodzeniowe powinien uważać senior?

Dania na święta - starsza para jedząca posiłek przy świątecznym stole.

Menu na święta Bożego Narodzenia w większości polskich domów wygląda podobnie, a niewielkie różnice wynikają jedynie z tradycji kulinarnych danego regionu. Niestety, nie wszystkie świąteczne dania będą odpowiednie dla osób starszych. Co senior może zjeść bez obaw, a które potrawy bożonarodzeniowe mogą mu zaszkodzić? Podpowiadamy!

Z tekstu dowiesz się:

  • które dania na święta niekoniecznie muszą okazać się trafione dla seniorów,
  • które dania na święta Bożego Narodzenia senior może jeść bez obaw.

Święta Bożego Narodzenia to czas, w którym kulinarnie pozwalamy sobie na wiele więcej niż zazwyczaj. Suta wigilijna kolacja składająca się z 12 dań, obfite śniadania, uroczyste rodzinne obiady – wszystkie te okazje sprawiają, że zjadamy zdecydowanie większe porcje pożywienia niż na co dzień.

Niestety, przepisy bożonarodzeniowe mają to do siebie, że niekoniecznie uwzględniają zasady diety, którą na co dzień powinna stosować osoba starsza. Zdecydowana większość seniorów boryka się z naturalnym spowolnieniem metabolizmu, często spotykane są również różnego rodzaju choroby układu trawiennego. Wszystko to powoduje, że osoby starsze na co dzień stosują z reguły dietę lekkostrawną, spożywając potrawy nieobciążające dla żołądka. Dania na święta raczej się do takich nie zaliczają.

Święta a dieta – potrawy bożonarodzeniowe, na które trzeba uważać

A więc na jakie dania na święta Bożego Narodzenia powinna uważać osoba starsza?

  • Grzyby

Niestety, mimo niewątpliwych zalet smakowych świąteczne dania z grzybami należą do najbardziej ciężkostrawnych. Oczywiście nikomu nie powinny zaszkodzić zjedzone w niewielkich ilościach, ale jeśli na stole znajdzie się zupa grzybowa, grzyby w śmietanie i smażone na patelni grzyby w panierce, a senior skusi na wszystkie te potrawy, może to skończyć się przykrymi dolegliwościami trawiennymi.

  • Smażony karp

Ryby są ogólnie bardzo zdrowe – mają w sobie m.in. wiele dobrze przyswajalnego białka oraz wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Ważny jest jednak sposób ich przyrządzenia. Menu na święta Bożego Narodzenia nie musi uwzględniać karpia smażonego na głębokim tłuszczu, ale np. upieczonego w piekarniku. Będzie równie smaczny, ale mniej kaloryczny i lekkostrawny.

W przypadku seniorów dobrym pomysłem jest sięgnięcie po filety z ryb. Niektóre osoby starsze, np. z chorobami wzroku, mogą mieć problem z dojrzeniem niewielkich ości, a stąd już niedaleko do niebezpiecznych zadławień.

  • Słodycze

Wśród świątecznych przysmaków znajduje się mnóstwo ciast – serniki, makowce czy pierniki to nieodłączna część Bożego Narodzenia. Warto pamiętać, że ciasta mają jednak w sobie mnóstwo cukru i pustych kalorii, co nie jest zbyt zdrowe m.in. dla seniorów z insulinoopornością czy cukrzycą. Oczywiście można zjeść kawałek sernika czy makowca, ale lepiej poprzestać tylko na jednym!

Dieta w święta Bożego Narodzenia – co można jeść bez obaw?

Jeśli chodzi natomiast o potrawy bożonarodzeniowe, które senior może jeść bez obaw, z pewnością znajduje się wśród nich np. ryba po grecku. Kawałki upieczonej ryby z bukietem aromatycznych warzyw to dla seniora posiłek wartościowy i lekkostrawny. Mnóstwo smaku, ale jednocześnie witamin i mikroelementów ma w sobie ugotowany z buraków czerwony barszczyk. Dania z kiszonej kapusty są z kolei bogatym źródłem witaminy C oraz bakterii dobroczynnie wpływających na zdrowie jelit.

Pamiętać należy o jeszcze jednej kwestii – w trawieniu świątecznych przysmaków pomoże picie wody lub herbatek ziołowych wspomagających funkcjonowanie układu trawiennego (np. mięty), a jeśli tylko pozwoli na to pogoda, warto wstać od stołu i udać się na spacer. Ruch bez wątpienia poprawi pracę żołądka i jelit, a także złagodzi przykre objawy np. w postaci wzdęć.