Najczęstsze kontuzje kolana, jak sobie z nimi radzić?

Staw kolanowy należy do najbardziej złożonych elementów, z których zbudowane jest ludzkie ciało. Nie tylko umożliwia zginanie i prostowanie nóg, ale też pozwala na ich niewielką rotację. Do kontuzji kolana najczęściej dochodzi u osób, które intensywnie uprawiają sport. Niektóre z tych urazów występują bardzo powszechnie i mogą być przyczyną sporych dolegliwości, jednak na szczęście można sobie z nimi poradzić.

Skręcenie stawu kolanowego

Więzadła w kolanie charakteryzują się stosunkowo niewielką elastycznością, a ich głównych zadaniem jest zabezpieczenie stawu przy wykonywaniu niewłaściwych ruchów – np. stawianiu stopy na niestabilnym podłożu czy zbyt szybkim skręcaniu, co prowadzi do przeciążenia. W ten sposób powstaje uraz skrętny, który występuje w kilku stopniach. Niewielkie skręcenie wywołuje delikatny dyskomfort podczas ruchu, a jego leczenie opiera się głównie na łagodzeniu bólu oraz zminimalizowaniu aktywności ruchowej. Uraz umiarkowany występuje przy uszkodzeniu znacznej części włókien więzadłowych oraz torebki stawowej, co prowadzi do pojawienia się obrzęku i sporego bólu. Leczenie opiera się na niwelowaniu opuchlizny, a także stopniowej adaptacji do ćwiczeń fizycznych. Skręcenie w stanie ciężkim oznacza całkowite zerwanie więzadeł, bądź też oderwanie kości z przyczepionym więzadłem. W takim przypadku wystąpić mogą patologiczne ruchy oraz silne dolegliwości bólowe. Stan ciężki leczy się poprzez zabieg chirurgiczny, którego celem jest rekonstrukcja zerwanych więzadeł. Kolejny etap to specjalistyczna rehabilitacja.

Uszkodzenie więzadeł

Podczas aktywności fizycznej, więzadła kolana mogą ulec naciągnięciu lub naderwaniu. Dolegliwość ta objawia się bolesnością uciskową przyczepów więzadłowych, np. podczas skręcania lekko ugiętego kolana. W celach diagnostycznych należy przeprowadzić badanie USG, pozwalające na uwidocznienie obrzęku. Leczenie opiera się głównie na chłodzeniu kolana oraz zmniejszeniu aktywności ruchowej. Jeżeli więzadło jest częściowo lub całościowo uszkodzone, z reguły występuje znaczne ograniczenie ruchomości. W takim przypadku leczenie może wymagać nie tylko ograniczenia wysiłku fizycznego, ale też przeprowadzenia operacji przywracającej ciągłość więzadła. Po takim urazie konieczna jest również rehabilitacja, którą należy rozpocząć możliwie jak najwcześniej. Jej celem jest przede wszystkim zapobieganie zrostom w stawie, a także wzmocnienie siły mięśni oraz poprawa zakresu ruchomości.

Zapalenie ścięgna

Do zapalenia ścięgna kolanowego najczęściej dochodzi wskutek regularnego wykonywania określonej czynności, np. biegania. Ryzyko stanu zapalnego rośnie w przypadku, gdy aktywność ta realizowana jest w nieprawidłowy sposób – np. mięśnie nie są dostatecznie rozgrzane lub nieprzystosowane do intensywnego wysiłku. Zapalenie kolana najczęściej występuje o osób po czterdziestce, ze względu na utratę elastyczności ścięgna. Objawem tego schorzenia jest przede wszystkim uczucie tępego bólu w obrębie stawu, najczęściej bezpośrednio pod kolanem. W takim przypadku wskazane jest ograniczenie aktywności fizycznej, a także zastosowanie ucisku.

Rehabilitacja stawu kolanowego

Do najskuteczniejszych metod radzenia sobie z urazami stawu kolanowego należą różnego rodzaju zabiegi rehabilitacyjne, które najczęściej przeprowadza fizjoterapeuta. W zależności od potrzeb pacjenta, z reguły stosuje się m.in. laseroterapię, ultradźwięki, prądy, terapuls, czy metodę PNF. Wysoką efektywność zapewniają również odpowiednie ćwiczenia, np. na niestabilnym podłożu lub z udziałem taśm elastycznych. Do polecanych rozwiązań należą ponadto specjalne opaski uciskowe, które zakłada się bezpośrednio na bolące kolano. Produkty te są bardzo wygodne w użytkowaniu, a przy tym przynoszą dobre efekty. Jednym z takich rozwiązań jest opaska Ortezan, która opiera swoje działanie na sile magnetycznej. Produkt ten opisany został na stronie: https://wntt.pl/ortezan/, gdzie znaleźć można wiele szczegółów na jego temat. Warto dodać, że opaska magnetyczna Ortezan wykonana jest z bezpiecznych dla skóry materiałów.