Nadwrażliwość zębów – objawy, przyczyny, leczenie

Nadwrażliwość zębów jest dość powszechnym problemem. Może ona wynikać ze złych nawyków, a także różnego rodzaju chorób. Jakie są najczęstsze objawy nadwrażliwości? Z czego wynika ten problem i jak go zwalczyć?
Przyczyny nadwrażliwości zębów
Przyczyn nadwrażliwości zębów jest wiele. Problem ten może wynikać między innymi z wad zgryzu – przeciążenie zębów czy wzajemne ocieranie się o siebie często prowadzi do odsłonięcia zębiny. Do pojawienia się nadwrażliwości przyczyniają się też niewłaściwe nawyki higieniczne czy bruksizm, czyli zgrzytanie zębami podczas snu.
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że nadwrażliwość może mieć związek ze spożywaniem dużej ilości cytrusów. Problem ten potęgują też napoje gazowane oraz kwaśne soki i sosy. Wszystko ze względu na ich odczyn, który może powodować stopniową demineralizację szkliwa.
Nadwrażliwość często pojawia się też u osób, które borykają się z problemami ze strony przewodu pokarmowego i zaburzeniami odżywiania związanymi z zarzucaniem treści żołądka do przełyku.
Objawy nadwrażliwości zębów
Wrażliwe zęby objawiają się uczuciem bólu podczas jedzenia lub picia gorących i zimnych produktów. W niektórych przypadkach dolegliwość ta występuje również w trakcie mycia zębów. Nadwrażliwość najczęściej dotyczy tylko wybranych miejsc.
Jak zwalczyć nadwrażliwość zębów?
Nadwrażliwość zębów nie jest problemem, którego nie można zwalczyć. Kluczowe jest udanie się do specjalisty i uzupełnienie ubytków. W przypadku nadwrażliwości spowodowanej przez wady zgryzu jedynym trwałym rozwiązaniem może być założenie aparatu ortodontycznego. Zdarza się też, że zęby muszą zostać pokryte warstwa fluoru, która pomaga poradzić sobie z bólem i zabezpieczyć szkliwo przed dalszą degradacją.
Sposobem na poradzenie sobie z problemem jest też stosowanie odpowiednich past i płynów do płukania ust, stworzonych z myślą o osobach odczuwających ból podczas jedzenia i picia.
Preparaty na nadwrażliwość zębów
Na nadwrażliwe zęby może pomóc również stosowanie odpowiednich preparatów, stworzonych z myślą o osobach borykających się z tym problemem. To m.in. pasty do zębów z fluorem, który wspiera ochronę kanalików zębiny przed czynnikami zewnętrznymi. Warto, by preparaty te zawierały także związki potasu.
Preparaty do higieny jamy ustnej powinny cechować się niskim poziomem ścieralności. Warto wybierać produkty łagodne, które nie powodują zaognienia problemu. Produkty, które spełniają wyżej wymienione cechy znajdziesz między innymi na stronie https://www.sunstargum.com/pl-pl/kategorie.html?solution=100.
– Istnieją specjalne linie produktów dla osób, które borykają się z nadwrażliwością. Zawierają one substancje, które pomagają znieczulić zakończenia nerwowe i zapobiec dalszej demineralizacji szkliwa. Preparaty te są pozbawione alkoholu. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko wystąpienia podrażnień – mówi specjalista z firmy Sunstar GUM produkującej preparaty i akcesoria do higieny jamy ustnej.

Jakich nawyków warto unikać przy wrażliwych zębach?
Aby uniknąć nadwrażliwości zębów lub nie doprowadzić do pogłębienia się problemu, nie należy myć zębów od razu po zjedzeniu owoców czy wypiciu kwaśnych soków. W tym czasie szkliwo jest bowiem bardziej podatne na uszkodzenia. Dobrą praktyką jest używanie nici dentystycznych i płynów do płukania ust, które pomagają pozbyć się zanieczyszczeń z trudno dostępnych przestrzeni międzyzębowych.
Po więcej informacji na temat specjalistycznych preparatów i akcesoriów do higieny jamy ustnej zajrzyj na stronę sunstargum.com.pl.