Na jakie korzyści z rzucenia palenia warto zwrócić uwagę?

Wszyscy doskonale wiemy, że palenie papierosów jest szkodliwe. Od najmłodszych lat uczymy się, że bardzo łatwo można się od nich uzależnić i czasami nieświadomie wpaść w nałóg silnie szkodzący zdrowiu i życiu. 

Nałogowi palacze są narażeni na takie problemy zdrowotne jak na przykład choroby nowotworowe płuc, krtani, przełyku czy gardła….a trzeba pamiętać, że jest to zaledwie kilka z wielu skutków palenia. Zamiast straszyć negatywnymi skutkami nałogu, o których już najpewniej doskonale wiesz, przedstawimy Ci kilka korzyści, które powinny Cię przekonać do ostatecznego pożegnania się z papierosami. 

Korzyści z rzucenia papierosów

Nikotyna uzależnia szybciej niż narkotyki. Już po 10 sekundach od zapalenia nikotyna dociera do mózgu człowieka. Ma działanie psychoaktywujące, wpływając na nastrój i odczucia oraz działanie euforyzujące podobne do opiatów i alkoholu. 

Czy wiesz, że w momencie wypalenia ostatniego papierosa, Twój organizm rozpoczyna proces oczyszczania? Idzie za tym szereg krótko i długoterminowych korzyści dla Twojego zdrowia! 

W ciągu pierwszych 20 minut po zgaszeniu ostatniego papierosa, twoje tętno i ciśnienie krwi zaczynają wracać do normy, a już po 8 godzinach wzrasta stężenie tlenu we krwi. Oznacza to ogólną poprawę krążenia krwi w całym organizmie, co wpływa na ogólną witalność i energię.

W ciągu 1 do 9 miesięcy od rezygnacji z palenia zauważysz, jak poprawia się wydolność Twojego układu oddechowego. Kaszel i duszności ustąpią, a Twoje płuca zaczną pracować sprawniej. Już po 3 miesiącach zaobserwujesz poprawę swojej kondycji fizycznej. A to tylko początek! 

Po 5 latach ryzyko zachorowania na raka płuc, jamy ustnej, krtani i przełyku zmniejszy się o połowę. Co więcej! Obniży się również ryzyko wystąpienia udaru mózgu. A po 10 latach, ryzyko choroby niedokrwiennej serca będzie takie samo jak u osoby, która nigdy nie paliła.

Nie tylko korzyści zdrowotne

Podsumowując powinniśmy mieć na uwadze, że palenie papierosów to nie tylko korzyści natury zdrowotnej (choć te oczywiście są najważniejsze). To także oszczędności finansowe.

Bardzo łatwo można obliczyć, ile da się zaoszczędzić na wygranej z nałogiem. Jeśli paczka papierosów (20 sztuk) kosztuje np. 18 złotych, a pan X wypala dziennie jedną paczkę, oznacza to aż 540 złotych miesięcznie i 6 480 złotych rocznie. Jak widać, oszczędności te są niebagatelne.

Długa lista korzyści zdrowotnych i życiowych czeka na Ciebie po drugiej stronie decyzji o rzuceniu palenia. Zainwestuj w siebie, zacznij nowy rozdział życia, wolny od nałogu, pełen zdrowia i satysfakcji. To jest twój czas!

Źródła:

A. Lempart, Sposoby zaprzestania nałogu palenia papierosów – mity i kontrowersje, KRAKOWSKA AKADEMIA im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, https://repozytorium.ka.edu.pl/bitstream/handle/11315/2813/Aleksandra%20Lempart.pdf?sequence=1&isAllowed=y (dostęp: 2023-06-14).

Antkowiak, A., Zych, M., & Kosior-Lara, A. (2020). Uzależnienie od nikotyny. http://dlibra.bg.ajd.czest.pl:8080/Content/6268/11_Antkowiak_Zych_Kosior-Lara_Problemy.pdf 

ABC rzucania palenia, https://www.gov.pl/documents/292343/436711/ABC_rzucania_palenia-_ulotka.pdf/30624571-1ee7-0fe8-0fcb-f15de02ef45c (dostęp: 2023-06-14).

https://recigar.pl/