Kiedy wprowadzić mleko modyfikowane do diety dziecka?

Karmienie piersią to najbezpieczniejszy i przede wszystkim najzdrowszy sposób żywienia niemowląt. Mleko mamy zawiera wszystkie niezbędne dla malucha substancje odżywcze i mineralne, jest też najlepiej przyswajalne. Jeśli nie istnieją żadne przeciwwskazania powinno stanowić jedyny pokarm dziecka, aż do ukończenia przez niego 6. miesiąca życia. Co zrobić, gdy karmienie piersią nie jest możliwe?

Jakie są przeciwwskazania do karmienia piersią?

Mimo, że mleko mamy jest dla dziecka najlepsze, w niektórych sytuacjach lekarz może zalecić rezygnację z karmienia piersią lub jego wstrzymanie. Jeśli mama zachoruje na infekcję, karmienie piersią jest niebezpieczne dla malucha, którego układ immunologiczny jest bardzo delikatny. Należy wtedy odstawić dziecko od piersi aż do czasu wyleczenia. Całkowita rezygnacja z karmienia piersią zalecana jest w przypadku chorób przewlekłych lub gdy mama przyjmuje silne leki. W takich sytuacjach konieczne jest wprowadzenie mleka modyfikowanego.

Kiedy mleko mamy nie wystarcza?

Niektóre kobiety mają problemy z laktacją, nie produkują wystarczającej ilości mleka lub dziecko zbyt wolno przybiera na wadze na mleku mamy. W takich sytuacjach często odpowiednim rozwiązaniem jest wprowadzenie karmienia mieszanego, czyli podawanie dziecku zarówno mleka matki, jak i mleka modyfikowanego. Jak wybrać mleko modyfikowane, które będzie najbardziej odpowiednie dla malucha?

Jakie mleko modyfikowane wybrać?

Wybór mleka modyfikowanego nie jest zadaniem prostym. Najlepsze mleko modyfikowane powinno posiadać skład jak najbardziej zbliżony do naturalnego pokarmu kobiecego i zawierać wszystkie niezbędne dla prawidłowego rozwoju niemowlęcia składniki i minerały. Bardzo ważnym składnikiem mleka mamy jest struktura MFGM (z ang. Milk Fat Globule Membrane). Wybierając mleko modyfikowane warto sprawdzić, czy zostało ono wzbogacone o ten składnik.

Czym dokładnie jest MFGM?

Milk Fat Globule Membrane jest naturalnym składnikiem kobiecego mleka. Jest to trójwarstwowa błona otaczająca każdą kuleczkę tłuszczu mlecznego, zawierająca ponad 200 złożonych lipidów i białek różnego typu. MFGM odgrywa bardzo ważną rolę w prawidłowym rozwoju niemowląt i małych dzieci. Ma duży wpływ na kształtowanie układ immunologicznego oraz stymulowanie rozwoju układu nerwowego i mózgu w pierwszych miesiącach życia malucha. W aptekach możemy kupić dziś mleko z MFGM dla maluchów w różnym wieku (zarówno dla noworodków, jak i dzieci po 6. miesiącu życia), które doskonale sprawdzi się jako mleko zastępcze dla maluszka.