HPV szczepienie cena i kwalifikacja. Dlaczego warto się zgłosić?

Szczepionka przeciwko HPV jest ogólnodostępna. Zwłaszcza kobiety powinny ten fakt wykorzystać. W niniejszym artykule wyjaśnimy dlaczego. Powiemy też o wymaganiach kwalifikacyjnych. Nie zapomnimy i o tym, jaka jest cena szczepienia przeciw HPV w 2023.

Czy wirus HPV jest groźny?

Zanim sprawdzimy, jaka jest hpv szczepienie cena, warto wpierw zrozumieć, z czym tak naprawdę ma się do czynienia. Chodzi o wirusa brodawczaka ludzkiego, który dotyczy osób aktywnych seksualnie. Patogen HPV może być odpowiedzialny zarówno za niepozorne kurzajki, jak i… rozwój raka szyjki macicy. Ostatnimi laty na terenie Polski były prowadzone liczne kampanie informacyjne dla kobiet oraz badania poświęcone temu konkretnemu nowotworowi. Nie działo się to bez przyczyny, ponieważ w naszym kraju notuje się rocznie ponad 2000 przypadków. Umiera ok. 1500 kobiet.

To niepokojące statystyki. Decyzja o wykonaniu szczepienia przeciw HPV ma zatem znaczenie. Wpis w elektronicznej dokumentacji medycznej pacjenta z kolei może też pomóc w walce z innymi typami wirusa brodawczaka ludzkiego, których – niestety – jest całkiem sporo. Równie sporo jest schorzeń, które z tego wynikają. Niektóre z nich są stosunkowo łagodne, inne zaś mogą okazać się śmiertelne. Naprawdę warto się zaszczepić.

Kwalifikacja do wykonania szczepienia przeciw HPV

Wykonanie szczepienia przeciw HPV niczym nie różni się od innych tego typu procedur. Oznacza to, że kwalifikacja do zabiegu również wygląda podobnie. Bardzo ważna jest więc reakcja anafilaktyczna, czyli niebezpieczna nadwrażliwość organizmu na którąś z substancji tworzącą dawkę szczepionki. Poza tym u osoby poddanej szczepieniu nie powinny występować objawy cięższych i przewlekłych chorób. Jeśli żadne z wyżej wymienionych zjawisk nie mają miejsca, pacjent może się zaszczepić. Ostateczną decyzję, naturalnie, podejmuje tylko i wyłącznie lekarz.

W jakim wieku należy się zaszczepić przeciw HPV? Może to zrobić każda osoba dorosła, która jest aktywna seksualnie, aczkolwiek najlepszym momentem na pierwszą dawkę jest ok. 12 rok życia. Dotyczy to zarówno chłopców, jak i dziewcząt. Istotne jest bowiem to, aby się zaszczepić przed inicjacją seksualną.

HPV szczepienie cena

W niektórych krajach są możliwe bezpłatne szczepienia, jednak w Polsce preparaty zwalczające najgroźniejsze typy HPV nie znajdują się na liście leków refundowanych. Na szczęście cena szczepienia HPV nie jest wysoka. Różni się w zależności od placówki, ale zwykle nie wykracza poza standardowe kwoty związane z tego typu zabiegiem. A jak to wygląda w Krakowie? Aby to sprawdzić, wystarczy kliknąć tutaj: hpv szczepienie cena.