Grzybki halucynogenne – czym są i jakie jest ich działanie?

Mimo tego, że sezon dla grzybiarzy już się zakończył, to dziś chcemy opisać grzyby w innym wydaniu. Tematem dzisiejszego artykułu będą grzyby halucynogenne. Ten rodzaj zaliczany jest do grzybów psylocybinowych. Można spotkać się także z takimi nazwami jak grzybki halucynki czy też magiczne grzybki.
Czym są grzyby halucynogenne?
Grzyby psylocybinowe naturalnie występują w przyrodzie i są od wieków wykorzystywane przez ludzkość. Najczęściej do celów rekreacyjnych, leczniczych oraz oczywiście religijnych. Psychoaktywne substancje chemiczne zawarte w strukturach grzybów halucynogennych były od dawna łączone z duchowością. Wspomniane substancje psychoaktywne to przede wszystkim psylocybina i psylocyna, ale również norbaeocystyna, czy baeocystyna. Ich spożycie może wywoływać różne skutki uboczne. Efekty fizyczne po spożyciu grzybów halucynogennych opiszemy w dalszej części artykułu.
Czym jest psylocybina?
Jest to organiczny związek chemiczny, który zaliczamy do tryptamin. W Polsce występują grzyby zawierające tę substancję. Po zażyciu grzybów psylocybinowych zaczyna ona działać w korze przedczołowej. W związku z tym szybko pojawiają się intensywne halucynacje. Pierwsze efekty po zażyciu toksycznych substancji pojawiają już po około 20-30 minutach i mogą się utrzymywać przez kilka godzin. Niekiedy dochodzi do występowania indywidualnych objawów, które mogą się utrzymywać w pewnym stopniu nawet tydzień po zażyciu środków halucynogennych.
Psylocybina zwiększa wrażliwość na bodźce. W przypadku wysokich dawek grzybków halucynogennych dochodzi do osiągania doświadczenia psychodelicznego.
Tego z pewnością nie wiesz o grzybach halucynogennych
Najwięcej gatunków grzybów psylocybinowych występuje w:
- Stanach Zjednoczonych;
- Kanadzie;
- Australii;
- Wielu krajach Europy Zachodniej.
Grzyby halucynogenne występują również w Polsce. Nie ogranicza się to do jednego gatunku. Najpopularniejszym gatunkiem jest łysiczka lancetowata, która występuje często na południu kraju. Oprócz niej działanie halucynogenne wywołuje muchomor czerwony, łysiczka meksykańska, grzybek młyński, grzybek pasikonik. Wspomniane gatunki są często uprawiane w gotowych zestawach typu growkit.
Różne skutki spożywania grzybów halucynogennych
Działanie grzybów halucynogennych może powodować różne doznania. Do najczęściej spotykanych zaliczyć można:
- wyostrzenie zmysłów;
- zaburzenia percepcji;
- skurcze mięśni twarzy;
- uczucie zimna;
- zmienny nastrój (niecodzienny stan emocjonalny, zmienność myśli);
- rozluźnienie mięśni;
- powodują zniekształcenia wizualne (prawdziwe halucynacje);
- zmieniają widzenie kolorów;
- lekkie zawroty głowy;
- utracona świadomość i nienaturalne odczuwanie czasu.
Z kolei pamiętajmy o tym, że samodzielne zbieranie omawianych grzybów jest nielegalne i łatwo pomylić je z grzybami śmiertelnie trującymi, które mają podobną strukturę.
Czy grzyby halucynogenne wywołują ataki paniki?
Grzyby halucynogenne, których działanie opisujemy, mogą mieć różny wpływ, w zależności od organizmu. Tytułowe ataki paniki mogą, ale nie muszą wystąpić. Halucynki raczej rzadko wywołują silne ataki.
W niektórych sytuacjach po jakimś czasie pojawia się ponowne wystąpienie halucynacji. Właśnie dlatego, że zażycie grzybów pozwala widzieć rzeczy niezwykłe, to od wieków było to kojarzone z doświadczeniami duchowymi.
Leczenie farmakologiczne grzybami i „świętymi ziołami”? To możliwe!
Nawet grzyby psylocybinowe mogą być wykorzystywane w celach leczniczych. Od lat prowadzone są badania na łysiczce lancetowatej. Prowadzi się już nawet terapię przeciwlękową opartą właśnie na tym grzybie. Oczywiście dawkowanie i cały proces leczenia musi być kontrolowany przez specjalistów. Obiecujące są badania halucynek w kierunku badania depresji i silnych zaburzeń pourazowych wśród pacjentów. Wstępny efekt badań daje praktycznie stuprocentową pewność, że wkrótce dojdzie do prawdziwej rewolucji w kwestii wykorzystywania grzybów psylocybinowych w leczeniu.