Echo serca – na czym polega?

Echo serca to jedno z najczęściej wykonywanych obrazowych badań kardiologicznych. Pozwala ono zdiagnozować różnego rodzaju nieprawidłowości w budowie oraz pracy serca. Echo serca jest bezpieczne, bezbolesne i nieinwazyjne.
Z tekstu dowiesz się:
- co to jest echo serca,
- jakie są wskazania do wykonania echa serca,
- na czym polega badanie.
Według statystyk choroby sercowo-krążeniowe są jedną z najczęstszych przyczyn przedwczesnych zgonów w naszym kraju. Dlatego tak ważna jest ich profilaktyka – zalicza się do niej m.in. aktywność fizyczną, zdrową dietę, unikanie używek, a także diagnostykę. Wczesna diagnostyka pozwala hamować rozwój chorób układu krążenia oraz skutecznie je leczyć. Jednym z podstawowych badań wykonywanych w tym zakresie jest echo serca.
Echo serca – co to jest?
Echo serca – zwane także USG serca, UKS (ultrasonokardiografią) lub echokardiografią serca – to kardiologiczne badanie obrazowe, podczas którego wykorzystuje się właściwości fal ultradźwiękowych. Emitowane przez specjalną sondę fale o częstotliwości od 1 do 10 MHz wnikają do organizmu pacjenta i odbijają się od tkanek oraz narządów – w tym przypadku od serca. Echo tego odbicia wraca do głowicy i jest przesyłane do komputera, który przekształca je w widoczne na monitorze obrazy.
Echo serca – szczegółowa diagnostyka chorób serca
Badanie echo serca umożliwia bardzo precyzyjne obrazowanie struktur anatomicznych budujących ten narząd, a także obserwację jego pracy w czasie rzeczywistym. Dzięki temu znajduje ono zastosowanie w diagnostyce wielu różnego rodzaju chorób serca oraz układu krążenia, takich jak:
- nadciśnienie tętnicze,
- choroba niedokrwienna serca,
- zapalenie mięśnia sercowego,
- wrodzone i nabyte wady serca,
- zakrzepica,
- zawał serca,
- arytmie sercowe,
- stany przedzawałowe,
- zapalenie wsierdzia.
Echo serca wykonuje się zwykle podczas przygotowań pacjentów do zabiegów kardiologicznych. Bywa jednak także jednym z elementów kontroli skuteczności podjętego leczenia. Z możliwości, które daje echo serca, korzysta również współczesna diagnostyka sportowa – jest to badanie, które pozwala stwierdzić, czy u pacjenta nie występują przeciwwskazania do amatorskiego lub wyczynowego uprawiania danej dyscypliny sportowej. Raz w roku echo serca powinni profilaktycznie wykonywać pacjenci po 45. roku życia, a także wszystkie osoby, które zauważają u siebie niepokojące objawy w postaci zaburzeń rytmu serca, duszności czy bólu w klatce piersiowej.
Badanie echo serca – na czym polega?
Echo serca nie należy do szczególnie skomplikowanych badań, nie wymaga też żadnych przygotowań. W większości przypadków wykonuje się echo serca przezklatkowe – pacjent kładzie się na plecach na kozetce i odsłania klatkę piersiową. Następnie lekarz smaruje skórę żelem, który ułatwia przenikanie fal ultradźwiękowych do organizmu i sprawia, że głowica aparatu lekko porusza się po ciele. Sprzęt odbiera przesyłane echo i przekształca je w obrazy – lekarz obserwuje je na monitorze przez kilka, kilkanaście minut. Po zakończeniu badania skórę wyciera się z pozostałości żelu, a pacjent może się ubrać.
Jeżeli wymaga tego stan zdrowia pacjenta, echo serca może być także wykonywane poprzez sondę przezprzełykową, która – jak sama nazwa wskazuje – jest wsuwana przez przełyk pacjenta aż do okolic serca. Przed zabiegiem wykonywanym tą metodą stosuje się miejscowe znieczulenie tylnej ściany gardła. Niekiedy podaje się pacjentowi także środki uspokajające. Tego typu diagnostyka bywa konieczna np. przy podejrzeniu obecności skrzeplin w jamie serca czy rozwarstwienia aorty. Czasami dla poprawy jakości obrazowania podczas badania pacjentowi dożylnie podaje się środek kontrastujący.
Echo serca jest badaniem bezpiecznym i nieinwazyjnym – jeśli istnieje taka potrzeba, wykonuje się je nawet u dzieci i kobiet w ciąży. Przeciwwskazania do przeprowadzania echa serca są nieliczne, podobnie jak możliwe powikłania – te zdarzają się właściwie wyłącznie po badaniu przezprzełykowym, ale i tak nie są groźne (może to być np. ból przełyku czy niewielkie krwawienie). Dlatego jeśli lekarz – zarówno rodzinny, jak i np. specjalista kardiolog czy specjalista medycyny sportowej – zleci jego wykonanie, należy poddać mu się bez obaw.
Źródła:
mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/62359,echokardiografia-serca-echo-serca
edraurban.pl/ssl/book-sample-file/echokardiografia-techniki-tradycyjne-i-nowoczesne/pdf/echokardiografia.pdf
kardiologia.biziel.pl/4f3.pdf