Dieta, która wpływa również na piękne zęby

dieta

Chyba każdy z nas wie, że szczotkowanie zębów co najmniej 3 razy dziennie to najlepsza profilaktyka w walce z próchnicą. Niestety, nie jest to zadanie łatwe. Szczególnie w ciągu dnia, kiedy po obiedzie spożytym w pracy mamy problem z tym by wyjść na mycie zębów. Na szczęście jest też wiele osób, które szczotkują zęby nie tylko 3 ale i 4 lub 5 razy dziennie, po każdym posiłku. Osoby te nie mają oporów przed stosowaniem profilaktyki, niezależnie od miejsca i czasu. Jesteś jednym z nich? Chciałbyś wiedzieć co jeszcze możesz zrobić dla zdrowia swoich zębów i dziąseł. Przede wszystkim przejść na urozmaiconą dietę. Jak może ona wpłynąć na nasze zęby?

Pokarmy bogate w witaminę A

Jako pierwszą pod lupę weźmy witaminę A. Wspomaga ona produkcję śliny, a z kolei ta, jest naturalnym narzędziem do walki z bakteriami jamy ustnej. Witamina A odżywia i wzmacnia tkanki przyzębia. Jest to o tyle ważne, że zwykle właśnie tam najtrudniej jest nam usunąć osad i zanieczyszczenie, a w związku z czym namnażają się bakterie. Witaminę A znajdziemy w jajkach, marchwi, szpinaku, ale również w produktach mlecznych.

Pokarmy bogate w witaminę D

Twardość i wytrzymałość naszym zębom, tak jak wszystkim innym kościom, zapewnia wapń i fosfor. Jest jednak witamina, która znacząco wpływa na przyswajanie tych związków. Jest to witamina D. Warto wspomnieć, że niedobór witaminy D może odbić się na naszym samopoczuciu. Nie bez powodu mówi się by w słoneczne dni wystawiać się na słońce, a zapewnimy sobie dobry humor. To w takiej sytuacji produkujemy bowiem najwięcej witaminy D. Warto ją zatem przyjmować szczególnie jesienią i zimą kiedy słońca jest w naszym życiu mniej. Bogate w witaminę D jest m. in. masło, tran, ryby, ale i jajkach lub produkty mleczne.

Pokarmy bogate w witaminę C

Każdy z nas zna moc witaminy C. Jest niezwykle skuteczna w zwalczaniu pierwszych objawów przeziębienia. Potrafi postawić na nogi. Zasadniczo witamina C poprawia ukrwienie naczyń krwionośnych. Również tych zlokalizowanych w naszych ustach. Odżywia je i poprawia ich kondycję. Kto z nas nie uszkodził sobie dziąsła mocno szczotkując zęby, próbując usunąć tkwiące mocno resztki pokarmów. Witamina C może pomóc naszym dziąsłom wytrzymać więcej. Dodatkowo spowalnia też proces odsłaniania szyjek zębowych. Niestety schorzenie to jest bardzo częste i bardzo trudne w leczeniu. Odsłonięta szyjka, opadnięte dziąsło, wszystko to daje pole do popisu dla bakterii, które chętnie skorzystają z takiej okazji. Gdzie szukać witaminy C, przede wszystkim w warzywach i owocach. Stosunkowo dużo zawierają jej brokuły, papryka, brukselka, truskawki i oczywiście cytrusy.

Pokarmy bogate w witaminę E

Na koniec witamina E. Stymuluje ona komórki do odbudowy. Jest pomocna szczególnie u osób podatnych na mechaniczne uszkodzenia dziąseł. Jest to witamina, która wspiera ich regenerację. Jakie pokarmy mają w sobie najwięcej witaminy E? Przede wszystkim orzechy, ale i nasiona np. dyni czy słonecznika.

Jak jeść by mieć zdrowe zęby?

Zdrowa dieta to kolejny aspekt profilaktyki zdrowych zębów. Wespół ze szczotkowaniem może zapewnić nam ich dobry stan na długo. Jeśli zatem wolelibyśmy uniknąć ingerencji dentystycznych, a wręcz protetycznych typu korony, mosty czy implanty zębów, to warto zrobić możliwe jak najwięcej dla ich zdrowia i długowieczności.