Dieta DASH

Można pokusić się o stwierdzenie, wedle którego dieta jest bardzo popularnym tematem. Niemniej jednak trzeba coś zaznaczyć – popularność nie zawsze odzwierciedla wiedzę. Ponadto dieta to coś szczególnego, w końcu dieta diecie nierówna.
Zastanawiasz się nad tym, czego będzie dotyczyć ten tekst? Najkrócej rzecz ujmując, skupimy się na diecie DASH. Jeśli słyszy o tej diecie po raz pierwszy, absolutnie nie ma powodów do zmartwień, wystarczy czytać dalej.

Zasady diety DASH

Każda dieta wiąże się z jakimiś zasadami, nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Jeśli chodzi o dietę DASH, sprawa jest stosunkowo prosta – mniej soli, a więcej nieprzetworzonego jedzenia. Dokładnie rzecz ujmując, jest to naczelna zasada.
Zadajesz sobie pytanie, co jeszcze można powiedzieć? Na pewno trzeba podkreślić porzucanie białego pieczywa, ciast, ciastek i czerwonego mięsa. Warto też może odnieść się do sekretu kuracji żywieniowej, wszak każda kuracja żywieniowa wiąże się z jakimś sekretem.

Co do sekretu diety DASH, chodzi o stawianie na produkty, które przyczyniają się do uregulowania ciśnienia (i przy okazji gospodarki insulinowej). Innymi słowy – dieta DASH sprawia, że zagrożenie cukrzycą znacznie spada.

Opinie o diecie

Pora powiedzieć coś na temat opinii – jak myślisz, jakie opinie można usłyszeć o diecie DASH? Jeśli interesują Cię opinie na temat diety DASH, musisz wiedzieć, że przeglądanie opinii nie ma większego sensu – dieta DASH jest bardzo zdrowa i co równie istotne, dieta ta nie wiąże się z jakimiś szczególnymi wyrzeczeniami.

Mimo wszystko są jakieś wątpliwości? Dieta DASH to dieta, która jest doceniana przez wybitnych ekspertów z całego świata.
Co za tym idzie, wystarczy zadać sobie pytanie, czy wybitni eksperci z całego świata mogą się mylić?

Dieta DASH – przykładowy jadłospis

Interesuje Cię jadłospis stworzony na podstawie diety DASH? Nie ma co ukrywać, że możliwości jest wiele (w końcu dieta nie wymaga wielu wyrzeczeń).

Wypada też dodać, że dieta DASH, wymusza przyjmowanie wielu posiłków – wystarczy powiedzieć, że produkty pełnoziarniste należy przyjmować 6-8 razy dziennie.
Chcesz wiedzieć więcej? Co do dziennej dawki, powinno się przyjmować również warzywa i owoce (4-5 porcji), chudy nabiał (2-3 porcje), chude mięso (przede wszystkim drób, ryby i owoce morza, 2-3 porcje), tłuszcze (głównie roślinne, 2 porcje) i ok. 1,5 litra płynów.

Warto też odnieść się do porcji tygodniowych – dawka orzechów i nasion to 4-5 porcji, natomiast słodycze można spożywać maksymalnie 5 razy.

Przykładowy jadłospis:

Śniadanie – miseczka owsianki z owocami (świeżymi lub suszonymi), tost z pieczywa pełnoziarnistego, 2 morele, łyżeczka miodu i zielona herbata.

II śniadanie – grahamka z łyżeczką margaryny, 2 plasterki chudej wędliny, pół pomidora i szklanka soku pomarańczowego.

Przekąska – małe jabłko

Obiad – zupa pomidorowa z bazylią, 2 łyżki makaronu świderki, dorsz pieczony w folii z warzywami, 2 łyżki brązowego ryżu, 100 g brokułów gotowanych na parze i szklanka soku z warzyw.

Podwieczorek – szklanka koktajlu z maślanki i banana, łyżka siemienia lnianego.

Przekąska – 2 suszone śliwki/3 dowolne orzechy

Kolacja – miseczka chudego twarożku z pomidorem i łyżką szczypiorku, 2 kromki chleba razowego i szklanka zielonej herbaty.

To tyle, SMACZNEGO.