Detoks – na czym polega odtrucie organizmu?

Odtruwanie organizmu jest jednym z najistotniejszych etapów leczenia uzależnień. Jest także niezbędne przy silnych zatruciach spowodowanych narkotykami, czy alkoholem. Jak przebiega taki detoks? Gdzie się go przeprowadza? 

Leczenie uzależnień to długotrwały proces. Można podzielić go na wiele etapów. Większość osób uzależnionych przyzna z pewnością, że na początku najtrudniejsze są te pierwsze kroki. Samo podjęcie decyzji o leczeniu jest już kluczowe. Następne działanie to już natomiast skierowanie się do odpowiedniego ośrodka, w którym dostarczona zostanie właściwie dopasowana do potrzeb pomoc. Największą skutecznością wyróżniają się przede wszystkim terapie stosowane w specjalistycznych placówkach zamkniętych. Bardzo istotną kwestią jest tu wykwalifikowany personel, ale także otoczenie, codzienna opieka oraz wsparcie psychologiczne. Zanim jednak wdrożona zostanie właściwa terapia, należy całkowicie oczyścić organizm z substancji będącej przedmiotem uzależnienia. W tym celu przeprowadzany jest właśnie detoks. 

Odtrucie organizmu — kiedy jest potrzebne? 

Odtrucia po narkotykach oraz wielu innych substancjach psychoaktywnych wykonuje się przede wszystkim przed podjęciem leczenia uzależnień. W specjalistycznych klinikach zawsze przed zastosowaniem odpowiednio dopasowanej terapii niezbędne jest całkowite odtrucie organizmu.

Taki detoks trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu dni. Podczas jego przeprowadzania pacjent znajduje się pod stałą opieką. Całemu procesowi towarzyszyć mogą liczne dolegliwości takie jak wymioty, silne bóle, lęki, czy drgawki. 

Gdzie przeprowadzić detoks? 

Odtrucia Alkoholowe oraz po lekach i narkotykach przeprowadza się zawsze pod opieką specjalistów. Tak jak już wiemy, w trakcie odtruwania, mogą pojawić się różnego rodzaju dolegliwości. W związku z tym detoks taki przeprowadza się przeważnie w specjalistycznych klinikach oraz ośrodkach. Jednym z nich jest na przykład https://superdetoks.pl. Dzięki temu cały proces jest bezpieczny, a ryzyko wystąpienia powikłań zostaje zminimalizowane. 

Odtrucie organizmu po alkoholu, lekach i narkotykach — co dalej? 

Odtrucia po lekach, alkoholu, czy narkotykach przeprowadza się przede wszystkim w celu przygotowania organizmu do dalszych etapów leczenia. Po detoksie możliwe jest już zastosowanie właściwej terapii. Kiedy organizm zostanie oczyszczony, można także zacząć skuteczne leczenie farmakologiczne.  

Odtrucia Alkoholowe bardzo często stosuje się także w celu przerwania tak zwanego ciągu alkoholowego. W tym przypadku także możliwe jest dalsze leczenie. Niestety nie wszyscy pacjenci decydują się na ten krok.