Czym zajmuje się stomatolog?

Stomatolog to lekarz specjalizujący się w profilaktyce oraz leczeniu chorób uzębienia i schorzeń jamy ustnej. Jeśli chcemy zachować zdrowy i piękny uśmiech powinniśmy pamiętać o regularnych wizytach w gabinecie stomatologicznym, które powinny się odbywać minimum raz, a najlepiej dwa razy w roku.
Czym jest stomatologia?
Stomatologia jest działem medycyny zajmującym się funkcjonowaniem, patologią oraz leczeniem chorób zębów, przyzębia, języka i błony śluzowej, innych tkanek jamy ustnej oraz stawu skroniowo-żuchwowego. Jest to bardzo szeroka dziedzina medycyny, w której obrębie powstało wiele specjalizacji koncentrujących się na innych schorzeniach uzębienia i jamy ustnej, takich jak np. stomatologia zachowawcza z endodoncją, ortodoncja, chirurgia stomatologiczna, chirurgia szczękowo-żuchwowa, pedodoncja (stomatologia dziecięca), protetyka i inne.
Jak wygląda praca stomatologa?
Rodzaj działań podejmowanych przez stomatologa zależy od jego specjalizacji. Najpopularniejszym działem stomatologii jest stomatologia zachowawcza z endodoncją. To właśnie do lekarza tej specjalności udajemy się w celu skontrolowania stanu naszych zębów, leczenia ubytków, czy oczyszczania zębów z kamienia i osadów. Praca stomatologa w tym przypadku polega przede wszystkim na usunięciu zmienionych chorobowo tkanek zębów, a następnie ich odbudowie. Do pedodonty udajemy się z dziećmi, zarówno w celu leczenia ich zębów mlecznych, jak i stałych. Ortodonta zajmuje się korygowaniem wad zgryzu, a protetyk uzupełnianiem utraconego uzębienia (przez wstawianie implantów, koron, licówek itp.). Chirurg stomatolog leczy operacyjnie choroby w obrębie jamy ustnej, a szczękowo-żuchwowy choroby twarzy, jamy ustnej oraz układu kostnego twarzowej części czaszki.
Kiedy należy udać się na wizytę do stomatologa?
Odpowiednia higiena jamy ustnej i pielęgnacja zębów są bardzo ważne w utrzymaniu zdrowego i silnego uzębienia. Niestety nie jest to wystarczające w profilaktyce próchnicy i innych chorób przyzębia oraz jamy ustnej. Dlatego gabinet stomatologiczny powinniśmy odwiedzać co pół roku, a jeśli to niemożliwe przynajmniej raz w roku. Większość osób udaje się do stomatologa dopiero, gdy zaczyna odczuwać ból zęba lub zauważa zmiany chorobowe na uzębieniu.
Warto pamiętać, że leczenie zaawansowanych zmian jest trudniejsze, bardziej bolesne i często długotrwałe. Inne objawy, z którymi powinniśmy wybrać się do stomatologa to duża ilość kamienia nazębnego, odsłonięte szyjki zębowe, stan zapalny dziąseł lub śluzówki jamy ustnej, a także nadwrażliwość zębów i nieprzyjemny zapach z ust.