Czy opryszczka w ciąży jest groźna?

Opryszczka to wywoływane przez wirusy z rodziny Herpes simplex virus zakażenie skóry i błon śluzowych warg, jamy ustnej oraz narządów płciowych. U kobiet w ciąży może być ono przyczyną poważnych konsekwencji.
Z tekstu dowiesz się:
- jak można się zarazić opryszczką i jakie są jej objawy,
- jak leczy się opryszczkę,
- dlaczego opryszczka w ciąży jest tak niebezpieczna.
Choroby zakaźne to wciąż jedno z najpoważniejszych wyzwań dla zdrowia publicznego. Jedną ze stosunkowo niegroźnych, ale rozpowszechnionych chorób tego typu jest opryszczka. Jest to zakażenie wywoływane przez wirusy z rodziny Herpes simplex virus (HSV) – HSV-1 oraz HSV-2. Pierwszy z nich powoduje zmiany w obrębie skóry i błon śluzowych warg oraz jamy ustnej, drugi – przede wszystkim na narządach płciowych. Czas wylęgania się opryszczki wynosi od 1 do 26 dni, z reguły jest to jednak 6-8 dni.
Opryszczka – jak można się nią zarazić?
Wirus HSV-1 jest przenoszony ze śliną oraz przez kontakt z błoną śluzową lub skórą. Do zakażenia może więc dojść podczas pocałunku lub poprzez używanie tych samych sztućców czy ręczników. Najgroźniejszy jest jednak płyn z pęcherzyków. Z kolei wirus HSV-2 jest przenoszony drogą płciową. Do zakażeń wirusem HSV-1 dochodzi najczęściej w dzieciństwie, wirusem HSV-2 – po rozpoczęciu współżycia seksualnego.
Szacuje się, że wirusem HSV-1 zarażonych jest około 90% dorosłych, a wirusem HSV-2 – około 10% populacji, przy czym nie u wszystkich te wirusy są aktywne. Do ich aktywacji i rozwoju objawów może dochodzić na skutek osłabienia odporności organizmu, przemęczenia, stresu, infekcji górnych dróg oddechowych, a nawet działania promieniowania słonecznego. Jeśli wirus jest u kogoś aktywny, bardzo częste są nawroty choroby – w odstępie tygodni, miesięcy, czasem lat.
Opryszczka – objawy i leczenie
Bez względu na to, czy mamy do czynienia z postacią wargową, czy płciową opryszczki, objawy są takie same. U pacjenta w zakażonej okolicy pojawiają się początkowo świąd i pieczenie, a w ciągu kolejnych 2-3 dni – niewielkie bolesne pęcherzyki wypełnione płynem. Pęcherzyki samoistnie pękają, pozostawiając owrzodzenia i nadżerki. Goją się one przez kilka, kilkanaście dni i zazwyczaj nie pozostawiają śladów.
Leczenie opryszczki zależy od stopnia zaawansowania zmian. W większości przypadków wystarczające jest miejscowe stosowanie leków przeciwwirusowych zawierających acyklowir, dokozanol, denotywir lub tromantadynę. Jeśli zakażenia opryszczkowe przyjmują cięższą postać, wskazane jest stosowanie acyklowiru doustnie lub dożylnie.
Opryszczka w ciąży – czy jest groźna?
Niestety jednym z czynników zwiększających ryzyko reaktywacji wirusa u wcześniej zakażonych kobiet jest ciąża. Przebieg zakażenia u ciężarnych jest dłuższy i cięższy niż zazwyczaj oraz – niestety – groźny dla rozwijającego się płodu. Istnieją dowody na to, że wirusy wywołujące opryszczkę mogą przeniknąć przez łożysko, zainfekować płód i spowodować poronienie. Jeśli nawet zakażenie wewnątrzmaciczne nie doprowadzi do poronienia, dziecko może się urodzić z objawami opryszczki w postaci skórnych pęcherzyków i nadżerek, a także poważnymi wadami rozwojowymi, takimi jak wodogłowie. Do zakażenia noworodka może dojść również okołoporodowo oraz po porodzie.
Zaleca się, by leczenie opryszczki wargowej u kobiet w ciąży zacząć jak najszybciej – hamuje to rozwój zmian i zapobiega występowaniu nawrotów oraz powikłań. U ciężarnych stosuje się takie same leki jak u pozostałych chorych, przy czym najbezpieczniejszy jest acyklowir. Z kolei opryszczka narządów płciowych w terminie porodu jest bezwzględnym wskazaniem do przeprowadzenia cesarskiego cięcia. Co ważne, u kobiet w okresie objawowym opryszczki oraz w trakcie stosowania leków nie ma przeciwwskazań do karmienia piersią.
Jak widać, opryszczka w ciąży może być zagrożeniem dla dziecka, dlatego warto zwracać uwagę na wszelkie niepokojące objawy i niezwłocznie konsultować je z lekarzem.
Źródła:
www.mp.pl/pacjent/choroby-zakazne/choroby/zakazenia-wirusowe/158823,zakazenie-wirusem-opryszczki-zwyklej-u-doroslych
www.ptgin.pl/sites/default/files/page-2019/Zakażenia%20wirusem%20opryszczki%20zwykłej%20u%20kobiet%20ciężarnych.pdf
webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:mi10mJdVh0oJ:https://journals.viamedica.pl/forum_dermatologicum/article/download/56403/43325+&cd=1&hl=pl&ct=clnk&gl=pl