Co to jest skleroterapia?

Skleroterapia

Skleroterapia to procedura medyczna stosowana w leczeniu żylaków i “pajączków”. Podczas skleroterapii lekarz wstrzykuje roztwór bezpośrednio do chorej żyły. Roztwór podrażnia wyściółkę naczynia, powodując jego pęcznienie i sklejanie się. Z czasem naczynie zamienia się w tkankę bliznowatą, która znika z pola widzenia. Skleroterapia jest dobrze sprawdzoną procedurą, stosowaną od lat 30. ubiegłego wieku.

Jak skuteczna jest skleroterapia w leczeniu żylaków i pajączków?

Skleroterapia działa dobrze u większości pacjentów. Szacuje się, że od 50 do 80% wstrzykniętych żył może zostać usuniętych podczas każdej sesji. Kilka osób (mniej niż 10%), które poddały się skleroterapii, w ogóle nie reaguje na zastrzyki. W takich przypadkach można spróbować innych rozwiązań lub innej metody, np. terapii laserowej.

Ogólnie rzecz biorąc, pajączki reagują na leczenie w ciągu 3 do 6 tygodni, a większe żyły w ciągu 3 do 4 miesięcy. Jeśli żyły zareagują na leczenie, zwykle nie pojawiają się ponownie. Jednak z czasem mogą pojawić się nowe żyły. W razie potrzeby pacjent może powrócić do wykonywania zastrzyków.

Skąd będę wiedział, czy jestem kandydatem do skleroterapii?

Przed zabiegiem spotkasz się z lekarzem naczyniowcem, który oceni, czy kwalifikujesz się do skleroterapii.

Nie kwalifikujesz się do skleroterapii, jeśli jesteś w ciąży, karmisz piersią lub jesteś obłożnie chory. Musisz odczekać co najmniej 3 miesiące od porodu, zanim będziesz mogła zostać poddana temu zabiegowi.

Możesz poddać się skleroterapii, jeśli przyjmujesz tabletki antykoncepcyjne. Jeśli w przeszłości wystąpił u Ciebie zakrzep krwi, możliwość poddania się skleroterapii zależy od tego, co było jego przyczyną i jak poważny był to zakrzep.

Żyły, które w przyszłości mogą być wykorzystywane do zabiegów chirurgicznych typu bypass (np. żyła odpiszczelowa do operacji pomostowania aortalno-wieńcowego) z reguły nie są brane pod uwagę do wstrzyknięcia, chyba że zostały już uznane za niezdatne do użytku.

Jak wykonuje się skleroterapię?

Skleroterapia jest wykonywana w gabinecie lekarskim. Obszar poddawany zabiegowi jest oczyszczany. Roztwór jest wstrzykiwany bezpośrednio do naczynia krwionośnego przy użyciu bardzo cienkich igieł. Liczba żył wstrzykiwanych podczas jednej sesji zależy od wielkości i umiejscowienia żył oraz od ogólnego stanu zdrowia pacjenta.

Co należy zrobić przed zabiegiem

Leki: Przed zabiegiem skleroterapii należy unikać przyjmowania niektórych leków. Prosimy o przestrzeganie poniższych zaleceń:

  • Tetracyklina lub Minocin, oba antybiotyki, mogą powodować przebarwienia skóry, jeśli są przyjmowane 7 do 10 dni przed lub po zabiegu skleroterapii. Zapytaj swojego lekarza o inne antybiotyki, które możesz przyjmować, lub poproś o bezpieczne wskazówki dotyczące odstawienia tych leków. Jeśli musisz przyjmować antybiotyk przed jakimkolwiek inwazyjnym zabiegiem, np. stomatologicznym, kolonoskopią lub operacją, poinformuj o tym swojego lekarza.
  • Nie należy przyjmować aspiryny, ibuprofenu (tj. Advil® i Nuprin®) ani innych leków przeciwzapalnych przez 48 godzin przed i po skleroterapii, ponieważ leki te mogą zakłócać działanie środka sklerotyzującego lub zwiększać krwawienie. Tylenol® jest dozwolony. Przed odstawieniem jakiegokolwiek leku należy zapytać lekarza o konkretne wytyczne.
  • Prednizon sprawia, że środek sklerotyzujący jest mniej skuteczny. Zapytaj lekarza, który przepisał Ci prednizon, czy można go bezpiecznie odstawić na 48 godzin przed zabiegiem skleroterapii.
  • Inne wskazówki przed zabiegiem

Przed i po zabiegu skleroterapii nie należy nakładać na nogi żadnego balsamu.
Zalecamy przyniesienie pary szortów do noszenia podczas zabiegu.
Jeśli posiadasz pończochy uciskowe (podtrzymujące) z poprzednich zabiegów, prosimy o zabranie ich ze sobą, abyśmy mogli się upewnić, że zapewnią odpowiednie wsparcie po zabiegu.
Jak długo będzie trwał zabieg skleroterapii?

Zabieg skleroterapii trwa około 30 do 45 minut. Taki zabieg można wykonać w klinice wrosinski.pl.

Co się dzieje po zabiegu skleroterapii?

Po zabiegu będziesz w stanie samodzielnie prowadzić samochód do domu. Możesz powrócić do swoich normalnych zajęć i zachęca się Cię do chodzenia.

Zostaniesz poinstruowany, aby nosić pończochy podtrzymujące lub okłady uciskowe, aby “uciskać” leczone naczynia. Pończochy podtrzymujące zakupione w domu towarowym mogą okazać się niewystarczające, jeśli zalecane są pończochy o dużej kompresji.

Przez 48 godzin po zabiegu należy stosować się do poniższych zaleceń:

Unikać aspiryny, ibuprofenu i innych leków przeciwzapalnych. Tylenol® może być stosowany w razie potrzeby w celu uśmierzenia bólu.
Nie należy brać gorących kąpieli ani przebywać w jacuzzi lub saunie. Można brać prysznic, ale woda powinna być chłodniejsza niż zwykle.
Miejsca wstrzyknięć należy przemywać łagodnym mydłem i letnią wodą.
Nie należy stosować gorących okładów ani żadnych form ciepła na wstrzyknięte miejsca.
Unikać bezpośredniego działania promieni słonecznych (w tym opalania na słońcu i w solariach).
W razie jakichkolwiek wątpliwości lub pytań po zabiegu należy skontaktować się z lekarzem.