Białkomocz u dzieci – kiedy należy się niepokoić?

Obecne zalecenia dotyczące podstawowej opieki zdrowotnej nie uwzględniają planowanego wykonywania badania moczu u dzieci. Białkomocz, któremu nie towarzyszą żadne objawy, może występować w tej grupie u nawet 10% populacji. Wraz z wiekiem zwiększa się częstość jego występowania i zauważalnie większa jest u dziewczynek.
Białkomocz nie zawsze musi wzbudzać niepokój – przemijający (czynnościowy) białkomocz bywa efektem występowania gorączki, drgawek oraz intensywnego wysiłku fizycznego, stresu oraz odwodnienia. Jednak jeśli białkomocz u dziecka utrzymuje się i w kolejnych badaniach ponownie jego poziom jest zbyt wysoki, warto pogłębić diagnostykę.
Utrzymujący białkomocz – przyczyny
Utrzymujący się białkomocz może być związany z:
- nefropatią refluksową wtórną do odpływu pęcherzowo-moczowodowego,
- zespołem Alporta,
- plamicą Henocha i Schönleina,
- wystąpieniem tocznia rumieniowatego układowego,
- cukrzycą,
- glomerulopatiami, np. wrodzonym zespołem nerczycowym, nefropatią IgA,
- zakażeniami, takimi jak wirusowe zapalenie wątroby typu B i C czy mononukleoza,
- nowotworami złośliwymi,
- galaktozemią,
- chorobą Wilsona,
- zespołem Fanconiego,
- zespołem Lowe’a.
Niektóre z tych chorób czy stanów wymagają czasowego leczenia, ale w niektórych przypadkach postępowanie terapeutyczne jest zdecydowanie dłuższe i trudniejsze. W związku z tym tak ważna jest diagnostyka różnicowa, która pozwoli na określenie konkretnej przyczyny występowania białkomoczu u dziecka.
Diagnostyka białkomoczu u dzieci
Podwyższony poziom białka w moczu uznawany jest za wskaźnik chorób nerek, stąd powtarzający czy utrzymujący się u dziecka białkomocz (po wykonaniu kilku testów) może wymagać konsultacji ze specjalistą z zakresu nefrologii. Diagnostyka białkomoczu zwykle wiąże się z wykonaniem badania ogólnego moczu, oznaczeniem stężenia mocznika, kreatyniny oraz surowicy, oceną przesączania kłębuszkowego i czynności nerek (eGFR), morfologii czy USG układu moczowego. Natomiast w przypadku podejrzenia cukrzycy oznacza się glukozę na czczo i HbA1c. Lista testów wykonywanych w trakcie diagnostyki może być zdecydowanie dłuższa, zwłaszcza gdy istnieje podejrzenie występowania u dziecka jednej z mniej popularnych w populacji chorób.
Choroby rzadkie przebiegające z białkomoczem
Wspomniany zespół Alporta, choroba Wilsona czy zespół Falconiego to jedne z chorób rzadkich, którym towarzyszy występowanie białkomoczu. Diagnostyka tych schorzeń bywa trudna i zajmuje sporo czasu. Fundacja Saventic powstała po to, by skracać drogę pacjenta do uzyskania diagnozy. Z jej bezpłatnej pomocy może skorzystać każda osoba podejrzewająca u siebie wystąpienie schorzenia rzadkiego. Po więcej informacji na temat chorób rzadkich i szczegółów na temat działalności Fundacji wejdź na stronę.