ABC zdrowego odżywiania – nie tylko co, ale i jak należy jeść

Aby zdrowo się odżywiać, należy podejść do tego zagadnienia kompleksowo. Znaczenie ma bowiem nie tylko prawidłowo skomponowana dieta, ale również odpowiedni rozkład posiłków w ciągu dnia. W prawidłowym odżywianiu należy pamiętać zarówno o dostarczeniu do organizmu niezbędnych składników pokarmowych, jak i właściwym sposobie konsumpcji. Dobrze rozplanowany plan żywienia może być korzystnym, a przy tym przyjemnym elementem stylu życia.

Regularność posiłków

Regularne spożywanie posiłków to jeden z najlepszych sposobów na utrzymanie zdrowej, szczupłej sylwetki. Najlepiej jadać stosunkowo niedużo, ale w stałych odstępach czasu. W ciągu dnia należy spożyć 4-5 posiłków, utrzymując ok. 3-4-godzinne przerwy. Trzeba przy tym pamiętać, aby nie podjadać w odstępach między głównymi daniami. Warto indywidualnie dopasować czas jedzenia do trybu życia, aby zoptymalizować uzyskane w ten sposób efekty. Nie jest prawdą, że śniadanie czy kolację należy spożywać zawsze o dokładnej godzinie. Pierwszy posiłek najlepiej jednak skonsumować w ciągu godziny od przebudzenia, a kolację zjeść najpóźniej na 2-3 godziny przed snem. Jeżeli więc ktoś kładzie się spać dopiero po północy, z powodzeniem może jadać nawet po 21 godzinie.

Uzupełnianie energii po wysiłku fizycznym

Efekty zdrowego odżywiania można spotęgować, dbając o regularną aktywność fizyczną. Nie tylko ułatwia ona zrzucanie nadmiaru kilogramów, ale też chroni przed schorzeniami powiązanymi z otyłością. Dotyczy to zwłaszcza cukrzycy, a także wielu chorób układu sercowo-naczyniowego. Sport warto uprawiać systematycznie, aby skutecznie poprawić wyniki badań lekarskich, wzmocnić organizm i zawalczyć o doskonałe samopoczucie. Po wysiłku fizycznym należy pamiętać o uzupełnieniu wykorzystanych zasobów energetycznych, a także odpowiedniej podaży budulca dla mięśni. W diecie nie może więc zabraknąć dobrej jakości węglowodanów oraz pełnowartościowego białka. Dla prawidłowej pracy metabolizmu niezbędna jest także woda, która warunkuje przebieg wielu procesów życiowych. Każdego dnia należy wypijać min. 1,5 l wody mineralnej, a przy wzmożonej aktywności nawet więcej.

Sposób przyrządzania posiłków

Aby zadbać o zdrowe odżywianie, należy pamiętać także o stosowaniu właściwych technik kulinarnych przy przyrządzaniu posiłków. Najlepiej postawić na gotowanie, pieczenie i grillowanie potraw, a w miarę możliwości zrezygnować ze smażenia na głębokim tłuszczu. Większość produktów można z powodzeniem gotować na parze, zapiec w piekarniku lub grillować – nie tylko warzywa, ale również mięso. Korzystanie z tych sposobów obróbki żywności wcale nie musi być czasochłonne. W sieci znaleźć można wiele łatwych i szybkich przepisów, które pozwalają na przygotowanie zdrowych i odżywczych posiłków bezpiecznymi metodami. W razie potrzeb można też zgłosić się do wyspecjalizowanego dietetyka, który pomoże w indywidualnym dopasowaniu diety do różnych możliwości organizacyjnych i czasowych.

Urozmaicona dieta

Zdrowy plan żywienia powinien być przede wszystkim urozmaicony i bogaty pod względem odżywczym. Nie warto zawracać sobie głowy dietami jednoskładnikowymi, w których dominuje jeden produkt. Należy do nich np. dieta kapuściana czy dieta jabłkowa. Wyeliminowanie całej gamy wartościowych produktów nie przynosi żadnego dobrego efektu, ponieważ uniemożliwia dostarczenie wielu niezbędnych składników pokarmowych. Takie diety są też trudne do utrzymania, ze względu na niską kaloryczność oraz monotonię. Dania spożywane w ciągu dnia powinny być pełnowartościowe i urozmaicone, a tym samym sycące. W ten sposób wyeliminować można ryzyko podjadania między posiłkami, które bardzo sprzyja tyciu. Proces odchudzania wspomagają także różne suplementy diety, jednak warto stosować je z umiarem i wybierać tylko sprawdzone preparaty. Jednym z najciekawszych produktów są plastry Sliminazer. W przeciwieństwie do tradycyjnych kapsułek i tabletek, umożliwiają one dostarczenie do organizmu wartościowych substancji z pominięciem przewodu pokarmowego. Plastry Sliminazer opisane zostały na stronie: https://polski-blog-medyczny.pl/plastry-sliminazer/.